Drony

Drony są ciekawym wynalazkiem. Liderzy rolnictwa coraz częściej wykorzystują bezzałogowe statki powietrzne, powszechnie określane mianem dronów. Duże gospodarstwa i rancza często mają bowiem ogromny obszar, którym trudno jest zarządzać – przeważnie wymaga to starszych technologii, takich jak jazda konna, pojazdy czterokołowe czy lotnictwo załogowe. Są to niewydajne sposoby uzyskiwania informacji, które mogłyby zostać o wiele łatwiej dostarczone do zarządcy za pośrednictwem zdjęć, nagrań lub innych danych uzyskanych dzięki dronom.

Obecnie wiele producentów oferuje wiele dronów na użytek przemysłowy. Ich specyfika różni się w zależności od konkretnego modelu. Funkcje, które posiadać może dron, to na przykład wykonywanie zdjęć oraz nagrań w podczerwieni lub w nocy, system kontroli radiowej, wbudowany system zarządzania (autopilot), sterowanie ręczne, zasilanie elektryczne lub silniki na paliwo, program renderujący zdjęcia, mapy 3D i topografię itd. Nowsze modele mają coraz lepiej opracowywane funkcje. Istnieją także drony rozpylające, które mogą być do 40 razy wydajniejsze od ręcznego rozpylania środków chemicznych. W dużych gospodarstwa rozpyla się je przy użyciu samolotów, co jest bardzo kosztowne. Dron stanowi tańszą alternatywę.

Drony nie tylko mogą umożliwić  rolnikom łatwiejsze zarządzanie uprawami, ale działać także kontrolować ich erozję oraz zapobiegać chorobom zbóż.

Dowiedz się więcej z naszych aktualności!