Starcie, Uruchomić, Biznesu, Start, UruchomienieDla startupów najsłabszym owocem są analizy, mówi Mendelson. Obejmują one technologie monitorowania i analizy danych, które mogą mieć sens w monitorowaniu satelitarnym lub symulacjach pogodowych. Głównym obszarem jest rolnictwo precyzyjne, które obejmuje zbieranie i analizowanie danych na poziomie poszczególnych zakładów. Według badań zespołu Stanford GSB, ankieta przeprowadzona wśród amerykańskich rolników, którzy stosowali technologię precyzyjną, podała średnie obniżenie kosztów o 15% i wzrost wydajności o 13%.

Oprócz rolnictwa precyzyjnego, analizy mogą być wykorzystywane w bardziej ogólnych narzędziach monitorowania i scentralizowanych platformach cyfrowych. Na przykład firma Ceres Imaging, uruchomiona przez absolwentów Stanford, pomaga rolnikom w zbieraniu danych dotyczących nawadniania pól i nawozów za pomocą czujników i kamer podłączonych do małych samolotów. Startupy w tej kategorii pozyskały od inwestorów około 825 milionów dolarów, mówi Mendelson.

Technologia automatyzacji będzie nadal znacznie zmieniać rolnictwo. Tak jak samochody z napędem własnym zaczynają wskazywać drogi, automatyczne ciągniki umożliwią rolnikom pracę na kilku polach jednocześnie z taką samą liczbą pracowników lub mniej – i będą obsługiwać sprzęt w dzień iw nocy. Zautomatyzowane systemy nawadniania, które zbierają informacje na temat poziomu gleby i wody, pozwolą rolnikom na bardziej efektywne wykorzystanie wody. Startupy w tej kategorii zarobiły 400 milionów dolarów.

Oprócz analiz i postępów w automatyzacji, inne możliwości zidentyfikowane przez Mendelsona i Lee obejmują:

· Innowacje produktowe (4,36 mld USD inwestycji): nowe technologie, takie jak edycja genów lub rolnictwo komórkowe, projektują zupełnie nowe rodzaje żywności. Impossible Foods i Memphis Meat przynoszą do miejscowego burgerowego mięsa hodowane w laboratorium mięso.

· Cyfrowe rynki (inwestycja o wartości 682 mln USD): Pozwól rolnikom na dzierżawę sprzętu, gromadzenie razem na lepsze ubezpieczenie lub łączenie się z lokalnymi klientami. Na przykład Full Harvest pomaga rolnikom sprzedawać niedoskonałe, ale jadalne produkty, które nie mogłyby znaleźć rynku w lokalnym supermarkecie, podczas gdy Ricult pomaga rolnikom w znalezieniu pożyczek.

· Oprogramowanie operacyjne (inwestycja o wartości 129 mln USD): pomaga rolnikom w podejmowaniu lepszych decyzji operacyjnych, śledzeniu zasobów lub wydajności i oszczędzaniu pieniędzy.

· Narzędzia do budowania umiejętności (drobne inwestycje): Obejmuje filmy, usługi głosowe w infolinii i aplikacje mobilne, które pomagają rolnikom dzielić się doświadczeniami. AgriFind we Francji, na przykład, jest platformą społecznościową, dzięki której rolnicy mogą zadawać pytania i udzielać porad.

· Zasoby (755 mln USD w inwestycjach): nowe systemy nawadniające wykorzystują wysoce ukierunkowaną wodę i nawozy, zużywając mniej każdego z nich, podczas gdy w gospodarstwach pionowych i miejskich zużywa się mniej ziemi i zmniejsza się ilość pestycydów.

Na dłuższą metę jedna technologia nie będzie miała większego wpływu, mówi Mendelson. „To naprawdę połączenie, które stworzy prawdziwą wartość”.

Nowy Rok, 2019, Szczęśliwego Nowego Roku, Start, SukcesMimo to, dla branży, która pozostaje w tyle za innymi technologiami, wyzwania wykraczają poza dolary inwestycyjne wpadające w agtech. Inteligentniejsze gospodarstwa wymagają również inteligentniejszych pracowników, którzy mogą obsługiwać nową technologię. A regulacje biznesowe i rządowe, polityka handlowa i podatkowa, a nawet podstawowa infrastruktura technologiczna muszą wspierać te innowacyjne techniki rolnicze.

Jest też coś mniej namacalnego, że żadna polityka nie może się zmienić, mówi.

„Prawdopodobnie największym wyzwaniem jest fakt, że ludzie lubią robić rzeczy w taki sposób, w jaki robili to w przeszłości”, mówi Mendelson. „Ta branża nie była wiodącym użytkownikiem technologii informatycznych, dlatego trzeba zmienić sposób myślenia”.

NAJWIĘKSZE MOŻLIWOŚCI dla startaperów